See voidak on Wiktionary
{
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "võima"
},
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "võida"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "voida"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "voija"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "voija"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "voija"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "võidõ"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "voija"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "voida"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "voida"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "võima"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "võidaq"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "võissõ"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "urj-pro",
"3": "*woje-"
},
"expansion": "Proto-Uralic *woje-",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Uralic *woje-.",
"forms": [
{
"form": "voi-",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-conj",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "voigon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"singular"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voik",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voigos",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voipi",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikohën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voima",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "voikadëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "voikodëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural"
]
},
{
"form": "voikta",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "voita",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voikada",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voigotta",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voibat",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikohën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiksën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "voit'aksën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "voitihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voittihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voitagasën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "voittagasën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "voitagosën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "voittagosën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "voik",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"past"
]
},
{
"form": "voigak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative"
]
},
{
"form": "voigok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative"
]
},
{
"form": "voiktak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voitagak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "voittagak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "voitagok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "voittagok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "voikcin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voicin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinën",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "voikcit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voicit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinët",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voikci",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voici",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voini",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikcima",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "voicima",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "voinëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "voikcida",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voicida",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voinëda",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "voikci",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voici",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voini",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "voidakcisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"passive"
]
},
{
"form": "voit'akcisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"passive"
]
},
{
"form": "voiticisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "voitticisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "voitanësën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "voittanësën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "voikcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative"
]
},
{
"form": "voicik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative"
]
},
{
"form": "voinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "voidakcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "voit'akcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "voiticik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "voitticik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "voitanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "voittanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "voidak",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "voipa",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "voitaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "voittaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "voitë-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "voinut",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "voitu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voittu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voima",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"gerund",
"supine"
]
},
{
"form": "voimat'oin",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "voiminën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"noun-from-verb"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "voi"
},
"name": "urj-fin-conj"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/voidak",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic verbs by type/i-diphthong",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "voima"
},
{
"word": "voittadak"
}
],
"glosses": [
"can, to be able"
],
"id": "en-voidak-urj-fin-pro-verb-5609cfEg",
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"be able",
"be able"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "voidak"
}
{
"derived": [
{
"word": "voima"
},
{
"word": "voittadak"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "võima"
},
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "võida"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "voida"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "voija"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "voija"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "voija"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "võidõ"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "voija"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "voida"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "voida"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "võima"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "võidaq"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "võissõ"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "urj-pro",
"3": "*woje-"
},
"expansion": "Proto-Uralic *woje-",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Uralic *woje-.",
"forms": [
{
"form": "voi-",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-conj",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "voin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "voigon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"singular"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voit",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voik",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voigos",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voipi",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikohën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "voima",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "voikadëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "voikodëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural"
]
},
{
"form": "voikta",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "voita",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voikada",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voigotta",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voibat",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "voi",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikohën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voiksën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "voit'aksën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "voitihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voittihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voitagasën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "voittagasën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "voitagosën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "voittagosën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "voik",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"past"
]
},
{
"form": "voigak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative"
]
},
{
"form": "voigok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative"
]
},
{
"form": "voiktak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voitagak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "voittagak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "voitagok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "voittagok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "voikcin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voicin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinën",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "voikcit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voicit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voinët",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "voikci",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voici",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voini",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "voikcima",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "voicima",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "voinëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "voikcida",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voicida",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "voinëda",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "voikci",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voici",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "voini",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "voidakcisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"passive"
]
},
{
"form": "voit'akcisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"passive"
]
},
{
"form": "voiticisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "voitticisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "voitanësën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "voittanësën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "voikcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative"
]
},
{
"form": "voicik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative"
]
},
{
"form": "voinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "voidakcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "voit'akcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "voiticik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "voitticik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "voitanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "voittanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "voidak",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "voipa",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "voitaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "voittaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "voitë-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "voinut",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "voitu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voittu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "voima",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"gerund",
"supine"
]
},
{
"form": "voimat'oin",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "voiminën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"noun-from-verb"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "voi"
},
"name": "urj-fin-conj"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/voidak",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"Proto-Finnic lemmas",
"Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
"Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic",
"Proto-Finnic verbs",
"Proto-Finnic verbs by type/i-diphthong"
],
"glosses": [
"can, to be able"
],
"links": [
[
"can",
"can"
],
[
"be able",
"be able"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "voidak"
}
Download raw JSONL data for voidak meaning in All languages combined (10.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.